NE TUGUJ BRONZANA STRAŽO , Branko Ćopić , Svjetlost Sarajevo 1958 , Ovaj roman Branka Ćopića nosi sve poznate karakteristike njegove proze: živo, zanimljivo pripovijedanje svježim i sočnim jezikom njegovog kraja; i tugu u isti mah; humor nenametljiv i neodoljiv koji izvire iz anegdote, situacije, načina rezonovanja i gledanja ličnosti u romanu, iz njihove frazeologije.
U ovoj knjizi Ćopić prikazuje život svojih gorštaka, koji su došli u ravnicu naselivši pusto banatsko selo negdje na granici Rumunije. Kontrast onoga što su kolonisti sobom ponijeli, i onoga što su u novoj sredini našli, taj dugi i intimni sukob različitih sredina, običaja i navika, ne baš tako lako snalaženje Krajišnika na plodnoj i širokoj zemlji kad se još nije potpuno prekinula pupčana vrpca sa krajem u kojem se odraslo i borilo sa svakakvim nedaćama teškog seljačkog života To je osnovna tema Ćopićevog romana.
Pisac sa toplinom i blagim dobroćudnim osmjehom posmatra i priča šta se događa u novoj sredini, sve zgode i nezgode njegovih junaka koje smo već ranije sretali u poznatim Ćopićevim djelima - uvodeći tek ponekog novog. Tu je ona svima nama znana simpatična starina Jovandeka Babić, tu je i njegov prijatelj, vječno vedri, Stanko Veselica, zatim Bursaćeva majka, tiha i skromna starica, najzad i sam Nikoletina Bursać, ovoga puta samo u bronzi, samo kao spomenik, kao simbol njihove borbe i onoga što se socijalizmom izgrađuje.
prvo izdanje, tvrd povez, format 14,5 x 20,5 cm , zaštitni omot, ćirilica, 174 strane, školska posveta na predlistu