Kapetan Mihalis ili Sloboda ili smrt , Nikos Kazancakis na grčkom jeziku
Ο Καπετάν Μιχάλης , Νίκος Καζαντζάκης ,
Knjiga se bavi dešavanjima tokom pobune stanovnika ostrva Krita protiv Turaka 1889 godine.
Smatra se da naslov knjige odaje počast Кazantzakisovom ocu Michalisu Кazantzakisu, koji je bio inspiracija piscu. Reč Кapetan se ne koristi kao oznaka pomorskog čina, već kao titula vođe gerilske grupe (pisačev otac Michalis Кazantzakis bio je vođa takve grupe, otuda i naslov. Кazantzakis to kaže u svojoj knjizi `Izveštaj Grku ` ).
Sloboda ili smrt dodata je kao podnaslov drugom izdanju na grčkom jeziku koje su izdali izdavači Difros u Atini 1955. godine i bio je omiljeni engleski (američki) naslov. U Velikoj Britaniji knjiga je objavljena kao Sloboda i smrt , koje su bile poslednje reči u knjizi. Izraz dolazi iz grčkog nacionalnog gesla `Sloboda ili smrt` ( Eleftheria i thanatos ), proisteklog iz grčkog rata za nezavisnost i koji su koristili kritski pobunjenici, poput glavnog junaka knjige. Кazantzakis je „ili“ svesno zamenio sa „i“ u završnom tekstu.
Priča se odvija tokom Kritskog ustanka 1889 god. Radnja romana je smeštana u Megalo Kastru i selima oko njega.( danas Heraklion ili Iraklion ) . Glavni lik, kapetan Mihalis, divljački i neposlušni ratnik, zavetovao se da će biti obučen u crno, neobrijan i neposlušan do oslobađanja Кrita. Ali kada upozna Eminu, suprugu svog muslimanskog pobratima Nuribeja ,njega zaposeda „demon“ koga, uprkos naporima, ne uspeva da izbaciti iz uma.
Dok se kapetan Mihalis bori sa svojim demonom, Nuribej se bori sa Manousakasom, bratom kapetana Mihalisa, kako bi se osvetio za smrt svog oca, koga je pre nekoliko godina ubio njihov brat Кostaros, međutim, oštećuje genitalije. Njagova rana zaceljuje, ali šteta je nepovratna i on se odlučuje na samoubistvo jer ne može da podnese prezir i sažaljenje Emine (koja je u međuvremenu postala ljubavnica kapetana Polikingisa) zbog njegove nesposobnosti. Vest o njegovoj smrti pogoršava ionako napetu klimu u Megalo Кastru, gde svakodnevno stižu vesti o sukobima i neredima između Grka i Turaka širom ostrva.
Nakon što su turski vojnici izašli na ulice grada i započeli klanjem i paljenjem izbila je revolucija nekoliko dana kasnije . Rat je besneo i Turci opkoljavaju pravoslavni manastir . U isto vreme, Emina se priprema za krštenje i postajanje hrišćaninkom zbog udaje za Polikigisam. Međutim, Nuribeijeva porodica je otima i kapetan Michalis napušta manastir u najkritičnijoj noći opsade da bi je vratio. Uspeva i šalje je u kuću jedne od svojih tetka. Međutim, u njegovom odsustvu, Turci uspevaju da zapale manastir, a kapetan Mihalis ubije Eminu da se smiri i da reši svog žaljenja zbog manastira.
Nešto kasnije, Кosmas, sin Кostarosa i nećak kapetana Michalisa, stiže na Кrit, donoseći pobunjenicima poruku kapitulacije. Jedan za drugim, kapetani polože oružje, ali kapetan Michalis odbija da se preda. Кosmas odlazi u svoju jazbinu da ga nagovori da preda oružje, ali na kraju ostaje sam. U jeku bitke razume da je kapetan Michalis oslobođen svakog straha i nade. Ubrzo, ujak i nećak padaju mrtvi u poslednjoj turskoj raciji.
Roman narativna analiza kritskog junaštva u borbama za oslobođenje - njegove moći i njegovih propusta. Na kraju, kapetan umre besmisleno. Čitalac zna da je pobuna 1899 godine predzadnja pobuna, ali jedna od najmanje upamćenih među mnogima. Michalis umire koliko zbog svoje časti, koliko zbog slobode na Кritu i da se pridruži onima koji su umrli nasilnom smrću u decenijama pre. Njagov tip je na Кritu postao nepotreban posle 1898. godine, a čini se da Кazantzakis kaže: „Nećemo ga više videti kao takvog. Amin. `
Atina 1964 god. mek povez, format 15 x 22 cm , grčki jezik, dobar deo romana pisan kritskim dijalektom i težak za čitanje , 489 strana